close
تبلیغات در اینترنت
دفاع مقدس

عوامل پیروزی انقلاب اسلامی

365 بازدید

برپایی حكومت بر مبنای اسلام به عنوان دینی كامل و تأمین كنندۀ تمام نیازهای مادی و معنوی بشر یك ضرورت است. مردم ایران با آگاهی به این نكته و با رهبری حكیمانۀ امام خمینی‌رحمه‌الله یکپارچه قیام نموده و بعد از ساقط کردن حکومت دیکتاتوری و وابستۀ رژیم پهلوی، نظام جمهوری اسلامی را در ایران مستقر کردند. در این نوشتار عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرور می‌كنیم تا با حفظ آنها از انقلابمان حفاظت کنیم و مردم مسلمان کشورهای اسلامی که اخیراً قیامهای ضد استبدادی خود را آغاز کرده‏اند نیز با توجه به این عوامل بتوانند با عزم مصمم‏‏تری به نهضتهای خود پایبند باشند و از آن با تمام وجود حراست کنند.

1. ایمان و اراده

تجربه نشان داده است كه موفقیت در هر كاری باید با یقین و اعتقاد به انجام آن همراه باشد و كسانی كه در انجام امور مردد باشند و نتیجۀ آن را باور نكرده باشند، معمولاً به هدف نمی‌رسند. یكی از علل موفقیت رسول گرامی اسلام‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ایمان و اعتقاد به هدف بود، تا جایی كه وقتی مشركین قریش توسط حضرت ابی‌طالب‌علیه‌السلام به آن بزرگوار پیامهایی دادند و تهدید و تطمیع نمودند كه از هدف خود دست بردارد، آن حضرت فرمود: «یا عَمِّ لَوْ وَضَعُوا الشَّمْسَ فِی یمِینِی وَ الْقَمَرَ فِی یسَارِی عَلَى أَنْ أَتْرُكَ هَذَا الْأَمْرَ - حَتَّى یظْهِرَهُ اللََّه اَوْ اُهْلِکَ فِیه- مَا اَتْرُكُهُ؛ (1) عمو جان! به خدا قسم اگر خورشید را دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهند، هرگز از هدف خود دست برنخواهم داشت، تا اینکه دین حق آشكار شود، یا در راه آن فدا شوم.»

مردم ایران در حادثۀ تاریخی انقلاب اسلامی براساس باور به حاكمیت قوانین و ارزشهای الهی، سلطنت نامشروع حكمرانان جبّار را نفی كرده و با اراده‌ای الهی آن را ریشه‌كن نمودند و فرو پاشیدن تمام نهاد‌ها و مراكز وابسته به آن را پشتوانۀ همّت خود قرار دادند و در این راه از هیچ‌گونه كوششی دریغ نورزیدند. این عامل در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقش مهمی ایفا کرد.


امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0


ادامه مطلب

یوم الله 22 بهمن

476 بازدید

امام امت قدس سره از 22 بهمن همچون 15 خرداد، 17 شهریور، 12 فروردین و... به عنوان «ایام الله» یاد كردند. و درباره چنین ایامی فرمودند: «بر ملت شریف ماست كه این ایام الله را - كه هدیه‌هایی از عالم غیب ربوبی است - با جان و دل حفظ و با چنگ و دندان نگهداری كنند.» (1)

علامه طباطبایی در تفسیر گران قدر المیزان می‌نویسند: «با این كه تمام روزها و تمام چیزها از آن خدای متعال است، ولی اختصاص دادن روزهایی به نام «ایام الله» یا یوم الله به خاطر آن است كه فرمان و امر خدا در آن روزها چنان آشكار است كه برای فرمان جز خدا، هیچ گونه ظهوری باقی نمی‌ماند، ایام الله زمان‌ها و شرایطی است كه فرمان خدا و آیات و نشانه‌های وحدانیت و سلطه الهی آشكار شده، یا می‌شود؛ مثل روز مرگ كه قدرت و سلطه «آخرت» در آن روز آشكار می‌شود و اسباب دنیوی از تاثیر می‌افتد، یا روز «قیامت» كه هیچ كس برای دیگری مالك هیچ چیز نیست، و در آن روز فرمان از آن خداست. یا مثل ایامی كه خداوند در آن‌ها قوم «نوح» ، «عاد» و «ثمود» را به هلاكت رسانده، كه در امثال این گونه روزها، قهر و غلبه الهی آشكار شده و معلوم می‌گردد كه تمامی عزت متعلق به خدا است.

ممكن است كه منظور از ایام الله ایامی باشد كه نعمت‌های خدای متعال آشكار است؛ مثل روز خروج نوح و اصحابش از كشتی با سلام و سلامتی و بركت‌های الهی یا روز نجات دادن ابراهیم از آتش یا غیر این‌ها... از حوادث و ایامی كه جز به خدا نمی‌توان به دیگری نسبت داد، این‌ها روزهای خاص خدائی (ایام الله) است.» (2)


امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0


ادامه مطلب
برچسب ها : ,